ارایشگاه مهشید
صورت زیبا = زندگی بهتر
 
 

شنبه 31 مرداد 1388 :: نویسنده : مهشید محمدی نژاد

6-71-300x229

 آنفولانزای خوكی با نام‌های Hog Flu، Swine Flu و Pig Flu شناخته می‌شود. گزارشاتی از سابقه ابتلا انسان به آنفولانزای خوكی در سال‌های 1918، 1976 و غیره نیز وجود دارد. خوك ممكن است به ویروس آنفولانزای انسانی و سایر حیوانات و حتی پرندگان مبتلا شود و در بدن آن شیفت آنتی‌ژنیك و یا دگرگونی ژنتیك در جهت ایجاد ویروس جدید رخ دهد. ویروس آنفولانزای خوكی سال 2009 با زیرگروه “H1N1” نوع A آنفولانزا شناخته شده است.

 

 

 

 

طریقه انتقال ویروس

1ـ انتقال در حیوان:

طریقه انتقال بین خوك‌ها از طریق راه‌های هوایی شامل دستگاه تنفسی (مانند تماس دهان، بینی و…) صورت می‌گیرد.

 

2ـ انتقال از حیوان به انسان:

افرادی كه در معرض تماس با پرندگان و حیواناتی از قبیل خوك می‌باشند، خصوصا افرادی كه در مراكز نگهداری این حیوانات كار می‌كنند، در معرض خطر بالای انواع ویروس آنفولانزای اندمیك در این نوع حیوانات می‌باشند. بنابراین این جمعیت از انسان‌ها به عنوان میزبان این ویروس می‌توانند در نظر گرفته شوند. سایر افراد در معرض خطر، شامل دامپزشكان و كارگران در مراكز تهیه گوشت می‌باشند. هرچند خطر ابتلا برای این دو گروه كمتر از افرادی كه در مزارع پرورش خوك و پرندگان كار می‌كنند، می‌باشد.

نكته: ویروس H1N12009 از خوك جدا نشده است و از آن به انسان منتقل نمی‌شود، بلكه از طریق انسان به انسان شیوع می‌یابد.

علایم و نشانه‌ها

 

1ـ علایم در انسان:

مطابق با مركز كنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC) علایم آنفولانزای خوكی سال 2009 با ویروس H1N1، در كل شباهت با علایم سایر سویه‌های آنفولانزا و شبه آنفولانزا دارد. علایم شامل تب، سرفه،گلودرد، بدن درد، سردرد، خستگی و لرز می‌باشد. درصد زیادی از مبتلایان به این نوع ویروس جدید علایم اسهال و تهوع را نیز داشته‌اند.

با توجه به اینكه علایم ذكر شده تنها منحصر به آنفولانزای خوكی نمی‌باشد، گرفتن شرح حال كامل از بیمار ضروری می‌باشد. همچنین تشخیص قطعی این نوع از آنفولانزا نیاز به تست‌های آزمایشگاهی مربوط به نمونه‌های تنفسی از قبیل نمونه‌های تهیه شده از بینی و گلو دارد.

2ـ علایم در حیوان

علایم بیماری در خوك شامل تب، عطسه، سرفه، مشكلات در تنفس و كاهش اشتها می‌باشد و در تعدادی از موارد منجر به سقط جنین در حیوان نیز شده است. مرگ ‌و میر ناشی از آنفولانزای خوكی در خوك پایین و حدود یک الی چهار درصد می‌باشد. این ویروس سبب كاهش وزن و رشد حیوان و بنابراین ضرر اقتصادی به دامدار می‌شود .

 

نكته: بیماری آنفولانزای خوکی از طریق خوردن گوشت خوک به انسان منتقل نمی‌شود. ویروس این بیماری در دمای پخت بالای 70 درجه سانتی‌گراد از بین می‌رود و شدت بیماری در انسان به حدت ویروس، وجود سابقه ایمنی در افراد، واکسیناسیون یا سابقه ابتلا به آنفولانزای فصلی و شرایط سلامتی میزبان بستگی دارد.

بیشتر مبتلایان به غیر از 4 گروه در خطر(كودكان زیر 5 سال، سالمندان بالای 64 سال، خانم های باردار و افراد با بیماری زمینه ای) با استراحت در منزل و دوری در تماس با افراد و استفاده از داروهای ضد ویروس به راحتی درمان می شود. اما اگر علایم زیر در كودكان بروز نمود حتماً نیازمند انتقال به بیمارستان می باشند.
1- تنفس سریع و غیر عادی(نفس نفس زدن)
2- تغیر رنگ پوست به آبی یا خاكستری بخصوص در لب ها
3- بی اشتهایی شدید
4- تهوع و استفراغ مقاوم و مداوم
5- عدم هوشیاری، تشنج و بی توجهی به محیط
6- بی قراری و اضطراب شدید
7- تب بالا و سرفه مقاوم
8- اسهال به همراه علایم فوق
و در بزرگسالان
1- تنفس كوتاه كه به سختی انجام می شود.
2- احساس درد و فشار در قفسه سینه و شكم
3- سرگیجه ناگهانی و استفراغ شدید و مداوم و اسهال
4- كاهش سطح هوشیاری
5- تب و سرفه داروهای آنتی‌و‌ایرال در انسان مبتلا به تخفیف بیماری و بهبود سریع‌تر آن كمك می‌كند. درمان بهتر است طی دو روز از شروع علایم انجام شود. در كنار داروهای ضد ویروس، درمان “علامتی‌ـ حمایتی” در منزل و یا در بیمارستان شامل جایگزین‌كردن مایعات از دست‌رفته و كنترل تب انجام می‌شود.

.

پیشگیری

شامل سه مرحله می‌باشد:

ـ پیشگیری در حیوان،

ـ پیشگیری در انتقال از حیوان به انسان

ـ پیشگیری در انتقال از انسان به انسان.

پیشگیری در خوك:

شامل واكسیناسیون در دامداری‌ها، قرنطینه‌كردن حیوانات و ضدعفونی كردن دامداری‌ها و غیره می‌باشد.

پیشگیری از انتقال به انسان:

اگرچه تاكنون واكسنی برای این بیماری كشف نشده اما نكات زیر در پیشگیری مهم می باشد.
1- پوشاندن صورت، بینی و دهان در زمان سرفه و عطسه با دستمال كاغذی یك بار مصرف و پس از آن قرار دادن آن در سطل در بسته مخصوص 2- شستشوی دست و صورت با آب و صابون بعد از هر عطسه و سرفه تا ویروس ها زدوده شوند. دستها را می توان با پنبه و الكل ضدعفونی نمود.3- در خارج از منزل، محیط كار و معابر عمومی از تماس دستهایتان با صورت یا چشم، بینی و دهان تان خودداری نمایید. 4- حدامكان از تماس بسیار نزدیك (دست دادن یا روبوسی) با افراد دیگر خودداری نمایید.5- آب دهان و ترشحات بینی را در زمین نریزید. آنرا در دستمال كاغذی یك بار مصرف تخلیه و سپس آنرا به سطل مخصوص منتقل نمایید.6- سعی كنید از حضور در مكان های پر ازدحام بخصوص در محیط های بسته كه امكان عطسه و سرفه در آن زیاد می باشد خودداری نمایید.7- دقت كافی به مسافرانی كه از خارج كشور بخصوص كشورهای آمریكایی، اروپایی و آسیای جنوب شرقی وارد کشور میشوند داشته باشید و در مسافرت به این کشورها به همه نکات مراقبتی دقت نمایید.8- اگر احساس سرماخوردگی دارید در صورت شك به آنفولانزای خوكی حداقل 7 روز در خانه بمانید. و یك روز بعد از بهبودی كامل می توانید وارد فعالیت روزانه و اجتماعی شوید. این راهی است كه دیگران را آلوده نمی كنید.9- بیمار باید در اتاقی استراحت نماید كه محل عبور و مرور و رفت و آمد دیگران نباشد. اصطلاحاً ایزوله باشد. تماس با افراد بهتر است از طریق تلفن باشد و حدالامكان یك نفر نیازهای شخص بیمار را تامین نماید. درب و پنجره اتاق بیمار حدامكان باز باشد و از سیستم تهویه برخوردار باشد. 10- حمام جداگانه برای بیمار به همراه وسایل شخصی ضروری است. در غیر اینصورت قبل از استفاده از حمام برای دیگران باید حتماً كلرزدایی و گندزدایی شود. 11- نوشیدن مایعات فراوان و مسكن های استامینوفن، بروفن، ناپروكسن با نظر پزشك فراموش نشود. محدودیت مصرف دارو برای اشخاص با نارسایی و مشكلات كبدی و كلیوی باید مدنظر باشد و مصرف آنتی بیوتیك فقط با نظر پزشك در صورت احتمال بروز عفونت های باكتریال ضروری می باشد.Oseltamivir (اسلتا می ویر) یا Zanamivir (زانا می ویر) كه دارای اشكال قرص، مایع و اسپری می باشد و در داخل كشور تولید می شود. این دارو در پیشگیری موثر بوده و بخصوص با نظر پزشك معالج در موارد شدید ابتلاء به بیماری نیز مصرف ان ضروری می باشد. این دارو شدت و دوره بیماری را كم و كوتاه می نماید و همچنین از پیشرفت بیماری جلوگیری می نماید و امكان سرایت آنرا به دیگران كم می نماید و پیشنهاد شده این دارو جهت پیشگیری فقط در 4 گروه پر خطر كه قبلاً ذكر شده استفاده شود و در سایر بیماران مبتلا به درجات متوسط و خفیف از شدت بیماری استراحت، مصرف مایعات فراوان و اقدامات درمانی، حمایتی و علامت درمانی با مسكن های تجویز شده از سوی پزشك كافی می باشد. ( انتخابات افغانستان)

12- اگر یكی از اعضای خانواده بیمارشد چه كنیم؟
در صورت ابتلای یكی از اعضای خانواده تان می توانید به محل كار و تحصیل خود بروید اما شرایط خود را كنترل نمایید و مسئول محیط كار را از موضوع مطلع نمایید زیرا به محض بروز علایم در شما می بایست در منزل استراحت نمایید. 4 گروه افراد پرخطر ذكر شده در صورت اجبار به زندگی در كنار بیمار نیازمند درمان جهت پیشگیری از بیماری می باشد و اگر شما در این 4 گروه نمی باشید نیاز به درمانی جز مراقبت های ذكر شده ندارید.(4 گروه شامل كودكان زیر 5 سال، سالمندان، افراد با بیماری زمینه ای و خانم های باردار) در خصوص ظروف و وسایلی كه بوسیله شخص بیمار مورد استفاده قرار می گیرند تاكید شده شستن آن با آب گرم و مواد ضد عفونی كننده موجب نابودی ویروس می شود و استفاده از آن برای دیگر افراد خانواده منعی ندارد. مانند (بشقاب، سینی، قاشق) البته این مجزا از وسایل شخصی چون شانه، مسواك، لباس و … می باشد. نكته مهم احترام و توجه ویژه به بیمار در این شرایط بسیار مهم است. هرگز تصور نكنید كه این بیماری بسیار خطرناك و صعب العلاج یا لاعلاج می باشد. این ویروس همانند همه ویروس های سرماخوردگی می باشد اما با تفاوت های اندك و ناشناخته كه ما را مجاب به رعایت نكات جدید می نماید تا چیز مهمی را از دست ندهیم. بنابراین حتما باید به سالمندان و كودكان كه به محدودیت در معاشرت و احترام حساس می باشد و حتی ممكن است كمی ناراحت و دلگیر شوند شرایط بیماری شان را توضیح دهیم كه بدانند بقای سلامتی و شادابی ایشان و اطرافیان نیازمند یك هفته فراغت و دوری از تمایلات و علایق گذشته می باشد. با پزشك معالج یا خانوادگی و یا مركز درمانی همواره در تماس باشید و همه روزه آنان را از شرایط بیمار خود مطلع نمایید تا در شرایط بحرانی بیمار را به بیمارستان منتقل نمایید.

13- نحوه شستن دستها چگونه باشد؟
دستها با آب گرم و صابون به مدت 15 تا 20 ثانیه باید شسته شوند و یا با پنبه و الكل تمام دستها و حتی بین انگشتتان و زیر ناخن ها تمیز شوند.

14- چه مدت ویروس خوكی می تواند در محیط باقی بماند و بیشترین مكان هایی كه امكان آلودگی آن را دارد كجاست؟
در خارج از بدن ویروس به مدت 2 تا 8 ساعت زنده می ماند. اما گرمای محیط 75 تا 100 درجه سانتیگراد مواد ضد عفونی كننده هیدروژن پروكساید، بتادین و الكل آنرا به راحتی نابود می كنند. اما منابع آلودگی در انسان شامل: بینی ، دهان، لب ها، چشم ها موی سر و دست ها می باشند. زیرا مكان های فوق بیشتر مورد تماس دستها در افراد عادی می باشد.
اما بیشترین امكان آلودگی محیطی برای وسایلی می باشد كه به نحوی با دست، صورت انسان در تماس می باشد. همانند دستگیره درها، میز و صندلی، شیرآلات، نرده های پله ها، بالشت خواب و ملافه، اسباب بازی ها ، وسایل آشپزی و آشپزخانه، وسایل عمومی كه مورد استفاده مشترك می باشد. همانند اسكناس، اسناد و مدارك دست به دست شده و … . بنابراین حائز اهمیت است پس از تماس با هر فرد یا اشیاء مشكوك دست و صورت خود را با آب و صابون شستشو دهیم. و بهتر است در محیط کار قبل از شروع کار و پایان کار میز کار مان را با پنبه الکلی ضد عفونی نماییم.

15- آیا درمان دارویی برای درمان آنفولانزای خوكی وجود دارد؟
بله داروی ضد ویروس
نوشته : دکتر محمدی نژاد

دختران زیبا

نوع مطلب :
برچسب ها : انتخابات افغانستان، انتقال از حیوان به انسان، بدن درد، تب، خستگی و لرز، خوك، دختران زیبا، دکتر محمدی نژاد، زیرگروه “H1N1” نوع A آنفولانزا، سردرد، سرفه، شیفت آنتی‌ژنیك، طریقه انتقال ویروس، علایم و نشانه‌ها، مركز كنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC)، ولانزای خوكی با نام‌های Hog Flu، Swine Flu و Pig Flu، ویروس H1N12009، ویروس آنفولانزای انسانی، گلودرد،
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگاموزش ارایش خلیجی و عربی و ایرانی

مدیر وبلاگ : مهشید محمدی نژاد
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو