تبلیغات
ارایشگاه مهشید - سریال رعنا
 
ارایشگاه مهشید
صورت زیبا = زندگی بهتر
 
 

جمعه 29 مرداد 1389 :: نویسنده : مهشید محمدی نژاد

به گزارش مهر، داود ميرباقري بعد از ساخت مجموعه تلويزيوني “گرگ‌ها”، خردادماه سال 1368 مجموعه‌اي با عنوان “رعنا” را با موضوعي پيرامون حوادث انقلاب با بازي گلچهره سجاديه، پرويز پرستويي، بهزاد فراهاني، رسول نجفيان، رويا تيموريان، فاطمه گودرزي و سعيد نيکپور جلوي دوربين برد.

اين مجموعه که در گروه فيلم و سريال شبکه يک تهيه شده بود، يک سال پس از توليد از اين شبکه پخش شد و  در آن زمان توانست مخاطبان بسياري را جذب کند. اين هفته در بررسي مجموعه‌هاي ماندگار سيما به بررسي سريال “رعنا” پرداختيم.

ميرباقري در دومين کار تلويزيوني خود در مجموعه‌اي هشت قسمتي داستان دختري به نام “رعنا” را روايت کرد. او دختر مردي  به نام سنايي  از صابون پزهاي قديمي تهران است. رعنا برداري به نام منصور دارد. پس از چندي مردي به نام دانايي که دبير آموزش و پرورش است به خواستگاري رعنا مي‌آيد و با وجود مخالفت‌هاي منصور با او ازدواج مي‌کند، اما پس از گذشت مدت زماني دانايي به خاطر شرکت در فعاليت‌هاي سياسي دستگير و روانه زندان  و کشته مي‌شود.پس از سال‌ها پسر رعنا  که به شدت درگير انقلاب اسلامي و مبارزه با رژيم پهلوي در سال 1357 است ،در يک درگيري خياباني مفقود مي‌شود . رعنا و دخترش به دنبال يافتن او هستند که ماجراهايي از گذشته دوباره باز و زنده مي‌شود.

ميرباقري: به عمد شيوه فلاش بک را در سريال “رعنا” انتخاب کردم

داود ميرباقري طي روايت اين داستان، مقطعي از تاريخ معاصر را نيز روايت کرد. بخش عمده‌اي از داستان مجموعه “رعنا” به شيوه فلاش بک روايت شده است. ميرباقري درباره انتخاب اين شيوه بعد از پخش مجموعه در گفتگو با هفته نامه سروش گفت: شايد شيوه ارجاع به گذشته ساده و دم دستي تلقي شود، اينکه هر نويسنده هر کجا کم مي‌آورد به فلاش بک مراجعه مي‌کند، اما من در اين قصه کم نياورده بودم، بلکه به عمد و از روي علاقه اين شيوه را انتخاب کردم.

وي درباره دليل تعهد خود براي استفاده از اين شيوه گفت: بعضي از موقعيت‌هاي دراماتيک قصه ريشه‌اش در خاطرات تلخ و شيرين گذشته است، به همين خاطر استفاده از فلاش بک در ايجاز، ساختار و پرداخت کلي اين قصه کمک مي‌کرد.

اين کارگردان در ادامه درباره دلبستگي‌اش به شيوه فلاش بک اشاره کرد و توضيح داد: معتقدم که انسان مجموعه‌اي از سبک‌ها است که البته اين سبک‌ها بر اساس کاراکتر اصلي و شروع درست آن ايجاد مي‌شود. هر انساني در مقاطع مختلف زندگي بخشي از زندگي را پشت سر مي‌گذارد و در اين ميان نيز قوه تخيل او در روال زندگي عمل مي‌کند. لذا در غالب موارد در يک قصه کاراکترها نه حال و نه گذشته‌اي مشخص دارند و نه فکري به آينده، به همين دليل من در پي ارتباط منطقي و درست بين اين سه عرصه يعني گذشته، حال و آينده هستم.

وي خاطرنشان ساخت: محور اصلي اين قصه، عشق است و عشق هم مقوله‌اي است جاودانه که در هر زمان قابليت مطرح شدن را دارد. بنابراين نبايد به دنبال رابطه‌اي خاص با زمان فعلي در آن گذشت.

ميرباقري با بيان اين نکته که تصويري شناخته شده از يک زن در ذهنش او را براي نگارش فيلمنامه رعنا ترغيب کرد، گفت: رعنا شخصيتي بود که در ذهن من با توجه به آدم‌هاي اطرافم خيلي شناخته شده بود. بر خلاف روال قبلي که هميشه موضوع را اصل قرار مي‌دادم، اين بار با يک تصوير شروع کردم، اما نتيجه  آن شخصيتي نشد که من مي‌شناختم، بلکه جور ديگري شد. به هر حال خودم هم از نتيجه نوشته خودم متعجب هستم. به نظرم مي‌آيد که اگر کار به همان ميزان صميميت نوشته شده، اجرا نمي‌شد باز هم براي من فوق العاده دوست داشتني بود.

رويا تيموريان، بازيگر مجموعه تلويزيوني “رعنا” در پاسخ به اين سئوال که بازي در مجموعه “رعنا” اولين کار تصويري شما بود، فکر مي‌کنيد تجربه‌ خوب‌تان در عرصه تئاتر چقدر در انتخاب شما براي بازي در اين سريال موثر بود، به مهر گفت: فکر مي‌کنم خيلي تاثير داشت. در واقع تجربه تئاتري و خود نقش، حضور ميرباقري به عنوان کارگردان و متن قوي و دل انگيز باعث شد که من بازي در اين پروژه را بپذيرم. قطعاً تجربه تئاتر به من خيلي کمک کرد تا در کنار کارگرداني آگاه بتوانم نقش را خوب دربياورم . البته فقط من تئاتري نبودم، بلکه گروهي که در اين اثر حضور داشتند همه  تجربه تئاتري داشتند، به همين دليل خروجي هم کيفيت خوبي داشت.

وي درباره اينکه معمولاً وقتي بازيگران تئاتر در يک اثر تلويزيوني بازي مي‌کنند، مجموعه‌اي قوي شکل مي‌گيرد، توضيح داد: قطعاً همين‌طور است، چرا که تئاتر آموزش زيادي به بازيگر مي‌دهد و باعث مي‌شود بازيگر موارد مختلفي را در بازيگري آموزش ببيند، تجربه خوبي که کمتر درعرصه‌هاي ديگر به دست مي‌آيد.

اين بازيگر درباره قصه جذاب  مجموعه که باعث محبوب شدن آن در ميان مردم شده بود، توضيح داد: مجموعه “رعنا” پايه‌گذار شرايط جديدي در تلويزيون بود، حتي در آن سال‌ها که فکر مي‌کنم سال 69 بود اين فرم نگارش، تصويربرداري و حضور شخصيت زن تا اين حد جدي و با کارآيي بالا در تلويزيون و حتي سينما نبود. ميرباقري با “رعنا” حرکت جديدي را در تلويزيون آغاز کرد. شخصيت زن در مجموعه “رعنا” خيلي قوي بود. علاوه بر آن در فيلمنامه به مسئله انقلاب هم به شکل صحيحي پرداخت شده بود.

وي افزود: در مجموعه “رعنا” دو زن محور اصلي قصه و تاثيرگذار بودند. نگاه حساس و ويژه به زن به عنوان مادر، عاشق و به عنوان کسي که مي‌تواند براي زندگي خودش تجربه کند، يکي از ويژگي‌هاي مجموعه “رعنا” بود، به همين دليل اين سريال تا اين حد در ميان مردم محبوب شد.

تيموريان درباره اينکه آيا ميرباقري بازيگران را در صحنه “رعنا” آزاد مي‌گذاشت تا بتوانند پيشنهاد خودشان را براي بهتر شدن شخصيت بدهند، توضيح داد: ميرباقري خودش نيز زمينه تئاتري داشت و با دقت به پيشنهادهاي بازيگران گوش مي‌داد. در برخي مواقع موافق يا مخالف بود، اما هرگز سليقه‌اي عمل نمي‌کرد؛ بلکه با منطق دليل مخالفتش را نسبت به پيشنهاد بازيگر مي‌داد. “رعنا” يکي از به ياد ماندگارترين کارهاي پشت صحنه من بود. همدلي، هم زباني، آزاد بودن در نظر و … امتيازات کار به حساب مي‌آيد. علاوه بر آن کار با ميرباقري خيلي لذت‌بخش بود و من توانستم با “رعنا” اولين کار تصويري‌ام را تجربه کنم.

اين بازيگر با اشاره به خاطراتش‌ در مجموعه “رعنا” گفت: تمام لحظات در اين مجموعه شيرين بود. به ياد دارم در آن زمان نمايشي را به کارگرداني بهزاد فراهاني همراه پرويز پرستويي با عنوان “مريم و مردآويج” بازي مي‌کرديم. استقبال مردم از نمايش خيلي زياد بود، حتي برخي مردم با اتوبوس از شهرستان‌هايي همچون اراک براي ديدن اين نمايش مي‌آمدند. در آنجا بود که داود ميرباقري من را ديد و براي مجموعه “رعنا” انتخاب کرد. با توجه به اينکه ميرباقري زمينه تئاتري داشت، به همين دليل بازيگران تئاتري هم براي “رعنا” انتخاب کرد. گرچه 20 سال از پخش مجموعه “رعنا” مي‌گذرد، اما هنوز هم مردم درباره اين مجموعه حرف مي‌زنند.

وي درباره اينکه فکر مي‌کنيد تابوشکني “رعنا” به ويژه در قصه و نگاه تازه‌اي که به مقوله عشق داشت، چقدر در محبوبيت اين مجموعه موثر بود، توضيح داد: فکر مي‌کنم خيلي موثر بود. اين مجموعه تابوشکني زيادي در مقوله عشق داشت. مثلاً دختري که خودش به خواستگاري مي‌رود. “رعنا” يک کار زنانه، بسيار لطيف و تاثيرگذار بود. شايد باور نکنيد، اما خيلي از مردم به من مي‌گويند کارهايم را بعد از “رعنا” دنبال مي‌کنند و خاطره اين مجموعه هنوز هم در ذهن‌شان ماندگار مانده است، حتي چند سال پيش که اين مجموعه دوباره پخش شد نسل جوان هم با ديدن آن همين نظر را داشتند.

تيموريان در پاسخ به اين سئوال که فکر مي‌کرديد روزي کارتان را در تصوير با يک اثر خوب شروع کنيد، عنوان کرد: من در آن دوره که تئاتر کار مي‌کردم هميشه علاقمند بودم تا زماني که به پختگي لازم نرسم کار تصوير انجام ندهم. گرچه برخي به من مي‌گفتند که دير مي‌شود يا سن‌ام بالا مي‌رود، اما من به اين حرف‌ها بي توجه بودم. آنچه برايم اهميت داشت اين بود که چگونه وارد شوم؟ و چطور بمانم؟ حتي بعد از “رعنا” پيشنهادهاي زيادي داشتم، اما دوباره به سمت تئاتر رفتم تا بتوانم خودم را براي بار ديگر آماده کنم.

اين بازيگر يادآور شد: همه کارهايي که من انجام دادم عزيز است و هميشه سعي کردم انتخاب صحيح داشته باشم.”رعنا” تجربه خوبي بود. علاوه بر آن با کارگرداني کار کردم که خودش زمينه تئاتر داشت. او با اشراف کامل قصه اين مجموعه را نوشت. هميشه براي هر انساني برخورد اول خيلي مهم است و برخورد اول من با کار تصوير خاطره خوبي برايم به جا گذاشت.

وي با اشاره به خاطراتش‌ گفت: جالب است بدانيد در هنگام تصويربرداري مجموعه “رعنا” من دختر دومم را باردار بودم. از سوي ديگر در صحنه‌هاي آخر دويدن زياد داشتيم. گرچه برايم مشکل بود، اما اين کار را انجام مي‌دادم. برخي مواقع هم ميرباقري عصباني مي‌شد و مي‌گفت بازيگري که سر کار است نبايد اين وضعيت را داشته باشد. . جالب است بدانيد بعد از اينکه دخترم را به دنيا آوردم گروه تصميم گرفتند صحنه‌هاي آخر را با ايجاد تغييراتي دوباره ضبط کنند. مسلماً چهره و فيزيک من بعد از به دنيا آمدن بچه تغيير کرده بود و گروه سعي کردند با ترفند گريم و يا گرفتن صحنه‌هاي باز اين مشکل ديده نشود.

نجفيان: ميرباقري با انتخاب من که بازيگري چهره نبودم، ريسک کرد

رسول نجفيان بازيگر نقش پوريا در مجموعه “رعنا” درباره بازي در اين سريال به خبرنگار مهر گفت: اين سريال در کنار اينکه يک قصه عشق را روايت مي‌کرد به  انقلاب هم پرداخته بود. در اين مجموعه من نقش پوريا را بازي کرده بودم که شخصيت منفي قصه بود، اما جالب است بدانيد که مردم بيشتر من را به عنوان آدمي مظلوم که در حق‌اش ظلم شده است، در اين سريال باور کردند.

وي ادامه داد: در واقع وقتي من را در کوچه و خيابان مي‌ديدند، مي‌گفتند که چقدر مظلوم هستم و در حق ظلم شده است. به ياد دارم در آن سال‌ها يک آقايي در ميدان شوش با من برخورد تندي کرد و گفت: “بي‌غيرت، چرا گذاشتي نامزدات را از دست در بياورند! مرد بايد غيرت داشته باشد” هر چه به آن دوست عزيز توضيح دادم که اين مجموعه نمايشي است و خودم اين طور نيستم، باور نکرد.

اين بازيگر خاطرنشان ساخت: وقتي ميرباقري به من پيشنهاد بازي داد، ريسک کرد؛ چرا که من بازيگر چهره‌اي نبودم. مجموعه “رعنا” جزو تجربه‌هاي خوب من است و هميشه در خاطرم باقي مي‌ماند. ميرباقري در اين اثر بچه‌هاي تئاتر را دور هم جمع کرد و مجموعه هم با استقبال زياد مردم رو به رو شد. در آن سال‌ها من کمتر بازي مي‌کردم و بيشتر کارگردان تله تئاتر بودم، اما بعد از بازي در مجموعه “رعنا” پيشنهادهاي زيادي به من شد و من محبت ميرباقري را که براي بازي در سريال “رعنا” انتخاب کرد، فراموش نمي‌کنم، چون  جسارت کرد.

نجفيان در پايان افزود: البته در اين مجموعه رويا تيموريان هم اولين کار تصويري‌اش بود يا فاطمه گودرزي اولين کار جدي‌اش بود. در مجموع کار با ميرباقري خيلي لذت بخش بود و تمام لحظات کار کردن در اين سريال شيرين و به يادماندني بود.

آذين: “رعنا” تجربه جديدي براي داود ميرباقري بود

جبار آذين، منتقد درباره مجموعه “رعنا” به خبرنگار مهر گفت: “رعنا” تجربه نمايشي جديدي براي داود ميرباقري و تلويزيون بود و اين مجموعه برگرفته از فضاي اجتماعي و سياسي آن دوران ساخت شد. “رعنا” جزو کارهاي خوب و پرخاطره تلويزيون از يک کارگردان متبحر در عرصه سينما، تئاتر و تلويزيون سال‌هاي بعد کشور است. ساختار نمايشي خوب و شخصيت‌ پردازي‌هاي اصولي ،مقبول و ديالوگ‌هاي خوب از امتيازهاي مجموعه “رعنا” بود و ميرباقري را در توليد کارهاي تلويزيون توانا و خوش فکر نشان داد.

وي در ادامه افزود: استفاده از بازيگران تئاتري و معرفي يک چهره مستعد که بعدها در سينماي ايران به عنوان بازيگري قدرتمند و محترم شهرت يافت (رويا تيموريان ) و بهر‌ه‌گيري از دکورهاي تلويزيوني حجيم و مناسب، متن خوب و بازي‌هاي روان از ويژگي‌هاي “رعنا” محسوب مي‌شود. تمام امتيازهاي هنري و فني “رعنا” آن را اثري ديدني ساخته بود تا مضامين خوب را واگويه کند و از عشق‌ها، رشادت‌ها، مبارزه‌ها، آرمان‌ها، تلخي‌ها و شيريني‌ها بگويد و چه خوب هم در آن سال‌هاي کم رونقي تلويزيون اينها گفته شد و همين‌ها “رعنا” را با تجربه اندوزي‌هايش در اذهان به يادگار نشاند.

اين منتقد خاطرنشان ساخت: گرچه اکنون با توجه به تکنولوژيک شدن صدا و سيما کمتر اشتياقي براي توليد امثال “رعنا” وجود دارد، اما اين سازمان مي‌تواند از امکانات فني، هنري و مالي‌اش براي مضمون عميق انساني، اجتمايع و آرماني “رعنا” قالب مناسب با ويژگي‌هاي دهه 90 تدارک ببيند و “رعنا” را با شمايل جديد و امروزين در باورها و اعتقادات راسخ ديني، ملي و اجتماعي وارد قاب تلويزيون کند.منبع:
http://loved.nega.irنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 16 آذر 1397 06:11 ق.ظ

Thanks a lot. Numerous advice!

cialis uk next day order generic cialis online when can i take another cialis compare prices cialis uk cialis cipla best buy tadalafil 5mg cialis from canada cialis 20 mg cost weblink price cialis prix de cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:03 ق.ظ

You said it adequately..
tadalafil 10 mg we recommend cialis info generic cialis review uk cialis reviews miglior cialis generico what is cialis price cialis per pill cialis 20 mg best price miglior cialis generico 5 mg cialis coupon printable
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:09 ق.ظ

Cheers! Good stuff.
cialis uk we recommend cialis best buy cialis 5 mg scheda tecnica cialis kaufen wo acheter cialis meilleur pri weblink price cialis cialis reviews cialis generisches kanada canadian drugs generic cialis cialis soft tabs for sale
سه شنبه 13 آذر 1397 04:04 ب.ظ

Thanks, Loads of advice!

tesco price cialis generic cialis at the pharmacy canada discount drugs cialis cialis generico generic cialis at walmart cialis 5 mg effetti collateral cialis bula cialis rezeptfrei cialis lilly tadalafi buy cheap cialis in uk
سه شنبه 13 آذر 1397 04:43 ق.ظ

You stated that superbly!
cialis super kamagra cialis cipla best buy buy cialis cheap 10 mg 200 cialis coupon cialis prezzo di mercato buy online cialis 5mg safe site to buy cialis online buy online cialis 5mg cialis generic tadalafil buy generic cialis soft gels
شنبه 10 آذر 1397 03:42 ق.ظ

You have made your stand pretty effectively..
cialis great britain cialis 20mg cialis generico postepay cialis generico in farmacia cialis 5 mg funziona walgreens price for cialis i recommend cialis generico cialis 5mg billiger cialis from canada cialis 20mg prix en pharmacie
جمعه 9 آذر 1397 04:26 ب.ظ

You mentioned it fantastically!
online prescriptions cialis we use it cialis online store prezzo di cialis in bulgaria achat cialis en suisse cilas cialis cost cialis farmacias guadalajara cialis tadalafil link for you cialis price prix cialis once a da
جمعه 9 آذر 1397 04:40 ق.ظ

Very good postings. Appreciate it!
buy cialis generico cialis mexico generic low dose cialis cialis sicuro in linea cialis generika cialis side effects dangers tadalafil 10 mg venta cialis en espaa tadalafilo cialis 5 mg buy
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:17 ب.ظ

Wow loads of great knowledge!
cialis daily dose generic cialis dosage amounts cialis pills price each cialis online deutschland comprar cialis 10 espa241a cialis 05 cialis tablets cialis tablets for sale we use it 50 mg cialis dose buy name brand cialis on line
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:23 ق.ظ

Thanks, Helpful stuff.
how does cialis work get cheap cialis click here cialis daily uk cialis generic tadalafil buy look here cialis order on line cialis kamagra levitra cialis prices in england buy cialis online legal purchasing cialis on the internet buy cialis online cheapest
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:44 ب.ظ

Wow loads of useful info!
only best offers 100mg cialis cialis 30 day sample how does cialis work cialis 5 mg para diabeticos generic cialis cialis prices cialis generika buy generic cialis we use it 50 mg cialis dose cialis wir preise
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:49 ق.ظ

Kudos. An abundance of knowledge!

cialis canada on line cialis farmacias guadalajara cialis generique cialis patent expiration prix cialis once a da cialis ahumada cialis 5 mg para diabeticos link for you cialis price cialis et insomni cialis online
جمعه 20 مهر 1397 05:39 ق.ظ

Fine tips. Appreciate it!
levitra online levitra 10 mg kopen levitra generic buy levitra online levitra without a doctor prescription levitra levitra 20 mg bayer prezzo levitra 10 mg kopen levitra 20mg buy levitra 10mg
سه شنبه 10 مهر 1397 05:11 ب.ظ

You actually suggested it adequately.
cialis qualitat cialis qualitat prices on cialis 10 mg buy generic cialis cialis with 2 days delivery cialis without a doctor's prescription cialis generique cialis great britain price cialis best american pharmacy cialis
یکشنبه 1 مهر 1397 12:18 ق.ظ

Whoa tons of very good advice.
canadian pharmacycanadian pharmacy canada medication cost canada pharmacies online prescriptions canadian pharmacy king northwest pharmacies is trust pharmacy in canada legitimate drugs for sale in canada viagra canadiense buy viagrow pro reputable canadian prescriptions online
سه شنبه 27 شهریور 1397 09:48 ب.ظ

Kudos! A lot of information!

cialis kamagra levitra viagra or cialis cialis generique 5 mg look here cialis order on line buy cialis we use it cialis online store cialis daily fast cialis online cialis 20 mg effectiveness chinese cialis 50 mg
سه شنبه 13 شهریور 1397 08:36 ق.ظ

Very good tips. Kudos.
where to buy viagra from how do you buy viagra buy online viagra uk uk pharmacy viagra buy viagra onlines viagra purchase online buy viagra with no prescription sildenafil viagra buy viagra tesco buy generic viagra pills
دوشنبه 7 خرداد 1397 07:57 ق.ظ

Wow lots of superb material!
cialis 5 mg scheda tecnica buying cialis overnight we recommend cialis best buy tadalafil 5mg female cialis no prescription enter site 20 mg cialis cost cialis farmacias guadalajara price cialis best cialis dosage cialis y deporte
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 08:36 ق.ظ

Whoa all kinds of great information.
cialis professional yohimbe we recommend cheapest cialis cialis rezeptfrei sterreich weblink price cialis buy cialis uk no prescription brand cialis nl cialis side effects cialis sans ordonnance cialis pills cialis for sale
جمعه 7 اردیبهشت 1397 10:50 ب.ظ

Helpful postings. Thanks a lot!
cilas price cialis best we like it safe cheap cialis we recommend cialis info recommended site cialis kanada american pharmacy cialis cialis sicuro in linea overnight cialis tadalafil warnings for cialis prix cialis once a da
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 03:25 ب.ظ

You reported it exceptionally well.
buy generic viagra buy generic viagra online safely cheapest viagra with prescription viagra pharmacy viagra online pharmacy viagra where can you purchase viagra getting viagra viagra without presc buy brand viagra online where to purchase viagra buy sildenafil uk
شنبه 18 فروردین 1397 06:48 ق.ظ

Kudos. Excellent stuff!
cialis dose 30mg interactions for cialis buy online cialis 5mg cialis cost achat cialis en itali cialis savings card generic cialis in vietnam cialis patentablauf in deutschland female cialis no prescription cheap cialis
شنبه 4 فروردین 1397 05:49 ق.ظ

Helpful material. Appreciate it!
compare prices cialis uk cialis price thailand cialis price in bangalore buy cialis uk no prescription cialis for daily use enter site 20 mg cialis cost we like it cialis price cialis venta a domicilio safe dosage for cialis cialis australian price
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگاموزش ارایش خلیجی و عربی و ایرانی

مدیر وبلاگ : مهشید محمدی نژاد
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :